Zaloguj się
Login

Hasło
» Nie pamiętasz hasła?
» Załóż konto
 
Google Talk w Gmailu

Wprowadzenie

Integracja komunikatora Google Talk z Gmailem rozpoczęła się 7 lutego 2006. Początkowo obejmowała tylko historię wiadomości. Drugi etap, czyli wprowadzenie do Gmaila możliwości prowadzenia rozmów został zakończony około 18 lutego. W dniu 11 marca 2006 czat pojawił się w polskiej wersji Gmaila.

Lista kontaktów

Box Quick contacts to miejsce w którym widzimy nasze kontakty. Jego funkcjonalność jest zbliżona do funkcjonalności okna standardowego komunikatora Google Talk. Można tu zmienic opis statusu, dodawać i usuwać kontakty oraz inicjować rozmowy z dostępnymi osobami. Liczbę wyświetlanych kontaktów oraz położenie listy można zmienić w ustawieniach.Wygląd listy kontaktów: chat wyłączony, chat włączony, nowa wiadomość od użytkownika.Wyszukiwanie kontaktów.
Ustawienia chata


Rozmowa

Okienko rozmowy pojawia się automatycznie w prawym dolnym rogu okna w momencie otrzymania wiadomości od innej osoby lub po kliknięciu na dany kontakt znajdujący się na liście. Jednocześnie można prowadzić kilka rozmów, a nowe wiadomości sygnalizowane są kolorem pomarańczowym. Podobnie jak w przypadku listy kontaktów, funkcjonalność okna jest taka jak w komunikatorze. Nie można ich jedynie dowolnie przesuwać, ale jest możliwość otwarcia osobnego okna przeglądarki dla każdej rozmowy.

Nową funkcją są animowane emotikony. Na szczęście nie są to ruszające się żółte "jajca", które największą popularnością cieszą się wśród najmłodszych użytkowników Gadu-Gadu. Animacja polega na zamianie ":)" na dokładnie taki sam obrazek, który po chwili się obraca. Lista obsługiwanych kombinacji znajduje się tutaj. Ciekawe czy i kiedy zostanie to wprowadzone do zwykłego komunikatora.

Od 12 maja 2006 w angielskiej wersji w momencie otrzymania wiadomości odtwarzany jest dźwięk taki sam jak w normalnym komunikatorze.Rozmowa z jedną osobą.
Kilka rozmów.


Integracja z interfejsem

Na liście kontaktów dostępne są nowe opcje związane z funkcją chata. Pierwsza to ikonka statusu danej osoby po lewej stronie nicka, druga to opcja dotycząca wyświetlania danej osoby na liście Quick contacts.

Always - osoba będzie widoczna niezależnie od statusu
Auto - osoba będzie widoczna jeżeli jest dostępna i jeżeli często do niej piszemy
Never - osoba nie będzie widoczna na liście
Block - wiadomości od tej osoby będą ignorowane i nie będzie jej widać na liście


Jeżeli zatrzymamy na chwię kursor na danej osobie lub nadawcy e-maila obok pojawi się popup z przydatnymi opcjami. Można dzięki niemu zaprosić kogoś do korzystania z Google Talk, rozpocząć rozmowę lub zmienić dane kontaktu.Pytania i odpowiedzi

Kiedy na moim koncie pojawią się funkcje chata?
Z dniem 18 lutego już wszystkie konta powinny posiadać tę opcję.

Czy chat jest dostępny w wersji polskiej?
Tak, od 11 marca 2006.

Jak wyłączyć chat w Gmailu?
Wystarczy przełączyć widok na standardowy z czatem /standard without chat/ przy pomocy linka znajdującego się na dole strony.

Sonda

Google Talk w Gmailu